сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ниту една членка на ЕУ не побара повторно воведување на визите за земјите од западен Балкан

Земјите одзападен Балкан прават се’ што е во нивна моќ да се спречи бранот лажни азиланти во земјите на ЕУ

eu zname

Поврзани вести

Досега ниту една земја членка на Европската унија не побарала суспензија на безвизниот режим за Србија или за било која друга земја од западен Балкан, велат извори за српски „Танјуг“ во Брисел.

„Нема разговори за започнување на заштитната клаузула, па дури нема ни најава тоа да биде направено“, вели дипломатот од Брисел, кој инстистирал на анонимност.

Европската пратеничка за внатрешни работи, Сесилија Малстром вчера рече дека некои земји веќе неформално разговарале за заштитната клаузула, која предвидува можност за суспензија на безвизниот режим за земјите од каде што доаѓаат најмногу лажни азиланти.

Но, изворот на „Танјуг“ тврди дека малку е веројатно активирањето на овој механизам, со оглед на тоа што земјите од западен Балкан преземаат мерки за целосно спречување на лажните азиланти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести