вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Нивото на грчката река Еврос на алармантно ниво

reka

Последни вести

Властите во североисточната грчка област Еврос од синоќа се во состојба на зголемена готовност поради постојаното зголемување на нивото на водата во истоимената река.

Во меѓувреме, бугарските власти одлучија денеска да ја отворат браната Ивајловград за да се справат со поплавите по поројните дождови, пренесува МИА.

Заменик-гувернерот на Еврос Димитрис Петрович потврди дека тешките временски услови и обилните дождови во последниве денови го зголемиле нивото на водата во реката.

– Ја следиме ситуацијата и подготвени сме да интервенираме со цел да се избегнат мали или големи поплави, изјави тој за државната новинска агенција АНА МПА.

Најчитани вести