сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Низ Србија годишно поминуваат 350 тони хероин

Годишно, низ Србија поминуваат 350 тони хероин, а на синтетички дроги секоја година Србите трошат 185 милиони евра.

heroin

Поврзани вести

Српски „Блиц“ пишува дека од наведената  количина хероин околу половина тон годишно завршува на улиците, аа другата половина  се пренесува и продава на црните пазари Босна и Херцеговина и Црна Гора.

Од  Меѓународниот одбор за контрола на наркотици во Виена наведуваат дека низ Србија, поради нејзината поволна локација, поминува толкава количина на дрога, која од Турција, Албанија и Авганистан доаѓа во западна Европа.

Според евиденцијата на Меѓународниот одбор, во Србија има регистрирано околу 150.000 регистрирани корисници на дрога.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести