петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Нјаголемата ирачка рафинерија под контрола на екстремистите

0623taliban-380x228

Поврзани вести

Главната и најголема ирачка нафтена рафинерија е целосн под контрола на сунитские екстремисти.

Рафинеријата беше под опсада 10 дена, а ирачките сили неколкупати успешно ги одбиваа нападите на екстремистите.

Портпарол на бунтовниците изјави дека рафинеријата ќе биде предадена на локалните племиња на управување. Тој додаде дека продолжуваат со офанзивните дејствија движејќи се кон Багдад.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести