недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Њујорк Тајмс: Локации кои треба да ги посетите во 2014, Крушево меѓу нив

krusevo-1254

Последни вести

Крушево се најде на листата на американскиот весник „Њујорк Тајмс“, за места кои треба да се посетат во 2014 година. Во друштво на Австрија, Намибија, Еквадор, Јужноафриканска Република, Нов Зеланд, Виетнам, Австралија, Холандија, познатиот весник ја смести и Македонија.

Како предлог дестинација е дадено Крушево, а „Њујорк Тајмс“ за Македонија пишува дека сеуште останува како голема неоткриена туристичка дестинација во Европа.

– Куршево е една од најмагичните точки во Македонија. Градот се наоѓа меѓу планини на југозападаот од земјата. Тој е еден од градовите, кои се највисока надморска височина на Балканот и оваа дестинација е погодна за палаглајдеризам, пишува весникот.

Понатака во текстот е наведено дека во Крушево има ниски цени, добри традиционални вили, богата историја, како и шарм кој плени од секој агол.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести