недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

„Њујорк тајмс“: Најголем дел од џихадистите се од Турција

Nytimes_hq

Поврзани вести

Еден од најголемите извори на странски борци за екстремистичката група „Исламска држава“ е Турција, пишува „Њујорк тајмс“.

Весникот се повикува на турски владини претставници и медиумски информации.

Во написот се наведува дека околу илјада Турци се приклучиле кон џихадистичката организација. Потенциран е примерот на 27-годишен поранешен борец, кој заминал во Сирија заедно со десетмина свои пријатели и се приклучил во редовите на борците на ИД по 15 дена обука. За време на борбите тој убил двајца мажи, учествувал во јавна егзекуција и погребал жив човек.

Според податоци на САД, Исламската држава има меѓу 20.000 и 31.500 борци.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести