сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

„Њујорк тајмс“: Само широка коалиција од држави можат да ја победат ИДИЛ

За да биде победена ИДИЛ потребен е организиран долгорочен одговор, вклучувајќи широка коалиција од држави, меѓу кои и други муслимански земји, се наведува во редакциската статија на весникот.

idil

Последни вести

Весникот „Њујорк тајмс“ пишува дека ИДИЛ, групацијата „Исламска држава во Ирак и Левантот“,чија бескпруполозност и убиствата што ги врши го шокираа цивилизираниот свет, не може да биде победена само од САД.

Од весникот нагласуваат дека верските малцинства и другите заедници кои се под опасност од ИДИЛ, барем малку добија помош поради американските воздушни напади и други мерки преземени од страна на САД.

– Но, за да биде победена ИДИЛ потребен е организиран долгорочен одговор, вклучувајќи широка коалиција од држави, меѓу кои и други муслимански земји, се наведува во редакциската статија на весникот.

Како што истакнува весникот, убиството на Џејмс Фоли, американскиот новинар, како и прогонствата на христијаните и јазидите во целосно светло ја прикажуваат суровоста на ИДИЛ.

– И додека ризикот за САД и Западот е реален, оние кои ја плаќаат највисоката цена се муслиманите. Поради тоа претседателот Барак Обама беше во право кога кажа дека сите влади и народи на Блискиот Исток треба да вложат напори за отстранување на овој рак, со цел да не се прошири“, пишува весникот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести