вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Њујорк: Уапсени две жени кои сакале да активираат бомба

terorizam

Последни вести

Две жени денеска се уапсени во Њујорк под сомнение дека се подготвувале да направат и да активираат бомба.

Според телевизијата Ен-Би-СИ двете жени биле поврзани со Ал Каеда на Арапскиот Полуостров.

Ноел Веленцас (28) и Ејша Сидики (31) имаат американско државјанство и живееле во њујоршкиот регион Кунис.

Тие на интернет барале можни цели за напад, пренесува телевизијата и ќе бидат изведени пред Федерален суд во Бруклин.

 

Најчитани вести