четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Њујорк: Зголемени ограничувањата за брзината на движење на автомобилите

new_yorkkk

Последни вести

Со цел да се намали бројот на сообраќајни несреќи властите во Њујорк ги зголемија ограничувањата на брзината на движење на автомобилите во градот.

Возачите ќе може да се движат со автомобилите со брзина од 25 милји на час (околу 40 км/час). Само во некои поголеми улици возачите ќе може да се движат како и досега – со брзина на автомобилот од 30 милји на час (48 км/час).

Околу училиштата ограничена е брзината на движење на автомобилите под 25 милји на час.

Во 2013 година во Њујорк загинале 178 пешаци откако биле удрени од автомобил во движење со висока брзина. За споредба, во 1990 година во Њујорк загинале 701 пешак. Проценките се дека човек удрен од автомобил што се движи со брзина од 40 км/час има двојно повеќе шанси да преживее отколку ако брзината е 48 км/час.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести