понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Њуз дискавери“: Коските во кралскиот гроб во Кутлеш се на Филип Втори

Откритијата заедно со 3.000 фотографии во боја ќе бидат претставени пред јавноста во петок во Археолошкиот музеј во Солун.

filip

Последни вести

Коските пронајдени во кралскиот гроб во Кутлеш  припаѓаат на Филип Втори Македонски, таткото на Александар Македонски. Ова го потврдиле истражувачи,  за „Њуз дискавери“.

Антрополошкото истражување работело на коски и делови од гробот и со тој материјал успеале да ги откријат закопаните во гробот. Според медиумиот, покрај Филип Втори, во гробот се пронајдени коските и на жена-воин.

Откритијата заедно со 3.000 фотографии во боја ќе бидат претставени пред јавноста во петок во Археолошкиот музеј во Солун.

Академците расправале за коските од годината кога гробот бил откриен (1977-8). Тогаш биле откриени споменици и три гробови. Во првиот гроб се наоѓало тело заедно со уметничка слика, додека вториот гроб не бил анализиран, а во него се наоѓале кремираните остатоци од машки скелет и кремираните остатоци од жена. Во гробот имало сребро, злато, бронза, оружја и штитови.

Истражувачите го потврдиле идентитетот на кралот врз основа на доказите за повреди на телото кои ги претрпел Филип Втори за време на животот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести