вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Нобелова награда за економија во рацете на француски професор

tirol

Последни вести

Годинешниот добитник на Нобеловата награда за економија е францускиот професор Жан Тирол, соопштија денеска во Стокхолм.Францускиот економист престижното признание го доби за својата анализа за моќта на пазарот.

„Жан Тирол е еден од највлијателните економисти на нашето време,“ соопшти комисијата за доделување на наградата.

Жан Тирол ќе добие чек од осум милиони шведски круни или 1,4 милион американски долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести