понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Нобеловата награда за медицина ја добија тројца научници

445157_nobel-1936-ap_f

Поврзани вести

Американско-британскиот научник Џон О’Киф и Норвежаните Меј Брит Мосер и Едвард Мосер се годинешните добитници на Нобелова награда за медицина или психологија за откритието на клетките кои го чинат системот за позиционирање во мозокот, соопштено е денеска.

„Ова откритие ќе го реши проблемот кој ги окупира филозофите и научниците со векови,“ се наведува во соопштението.

Името на истражувањето поточно гласи „Како мозокот создава мапа на просторот кој не опкружува и како се движиме низ комплексното опкружување.“

Наградата за медицина ја отвора „сезоната“ на доделување Нобелови нагрди.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести