петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Нокиа заминува во историјата

images (3)

Последни вести

Некогаш најпопуларниот произведувач на мобилни телефони, брендот „Нокиа“ и официјално ќе престане да постои.

Мајкрософт, компанијата сопственик на Нокиа, конечно и официјално го потврди она што се очекуваше подолго време.

Компанијата во идните неколку недели ќе престане да ја користи ознаката „Нокиа“ на своите мобилни телефони.

Освен брендот „Нокиа“, ќе престане да се користи и брендот „Windows Phone“.

Новите телефони ќе ги користат ознаките „Microsoft Lumia“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести