Македонија

Нормализиран сообраќајот на патот Струмица – Радовиш

Нормализиран сообраќајот на патот Струмица – Радовиш

Сообраќајот на патниот правец Струмица – Радовиш, кој беше во прекин поради сообраќајна незгода, од 11:30 часот е нормализиран.

Од АМСМ информираат дека сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по претежно суви коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово – Стража, Демир Капија – Удово, Виница – Берово и Ресен – Буково каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.