четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Норвешка: Отфрлена можноста за одржување на референдум за имиграција

norveski pasos

Поврзани вести

Норвешкиот министер за правда, Андерс Амундсен ја отфрли можноста за организирање на референдум за имиграција по примерот на оној кој се одржа во Швајцарија, пренесе „АФП“.

Претходно портпаролот на Партијата на прогресот, по прашањата на имиграцијата изрази желба во земјата да биде организиран референдум, на кој граѓаните ќе го искажат својот став за имиграционата политика на Норвешка.

Министерот за правда изјави дека Партијата на прогресот го поддржува мислењето на народот. Тој, сепак, додаде дека како член на владејачката коалиција формацијата се придржува кон договорите за соработка и не предвидува референдум за прашањето за имиграцијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести