вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Норвешка: Уапсен исламистичкиот лидер мула Крекар

norv

Последни вести

Норвешката полиција денеска соопшти дека го упасила контроверзниот исламистички лидер мула Крекар.

Како што јави дописникот на МИА од Гетеборг, апсењето се случи откако мула Крекар изнел свои размислувања околу терористичките атентати во Париз и Копенхаген во едно интервју за норевшкиот јавен сервис НРК.

Во соопоштението на норвешката полиција сенаведува дека тој е уапсен затоа што јавно повикал на „акции на казнување“.

Во споменатото интервју Крекар, меѓу другото, вели дека тие што го цртаат пророкот Мухамед заслужуваат да умрат и изразува поддршка за терористичките напади во Париз.

Мула Крекар неодамна е пуштен на слобода откако одлежа затворска казна, меѓу другото и поради закана против норвешката премиерка Ерна Солберг.

Најчитани вести