понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Норвешки нафтен фонд ќе вложува во недвижности

Норвешкиот државен инвестициски фонд, во кој државата го вложувакапиталот од нафтените приходи, има одобрение да вложува во недвижности во Европа и Америка. За ваквиот потег фондот се подготвува уште од 2010 година, го управниците го добиле одобрувањето за ваквите инвестиции, пишува порталот „Лидер“. Од европските локации најатрактивни за Фондот се Минхен, Берлин, Лондон и Париз, а од оние “преку барата“ ги интересира Бостон, Њујорк, Сан Франциско и Вашингтон. Фондот располага со вкупно 860 милијарди долари вкупен имот,но засега само 1,2 отсто се вложени во недвижности, односно 10 милијарди долари. Според плановите на фондот до 2020 година овој удел треба да се зголеми на пет отсто. Инвестициски интерес на норвешкиот фонд се изградба на деловни објекти, складишта и трговски центри.

101294697-142403819.530x298

Поврзани вести

Норвешкиот државен инвестициски фонд, во кој државата го вложувакапиталот од нафтените приходи, има одобрение да вложува во недвижности во Европа и Америка. За ваквиот потег фондот се подготвува уште од 2010 година, го управниците го добиле одобрувањето за ваквите инвестиции, пишува порталот „Лидер“.

Од европските локации најатрактивни за Фондот се Минхен, Берлин, Лондон и Париз, а од оние прекуокеанските ги интересира Бостон, Њујорк, Сан Франциско и Вашингтон.

Фондот располага со вкупно  860 милијарди долари вкупен имот,но  засега само 1,2 отсто се вложени во недвижности, односно 10 милијарди долари. Според плановите на фондот до 2020 година овој удел треба да се зголеми на пет отсто. Инвестициски интерес на норвешкиот фонд се изградба на деловни објекти, складишта и трговски центри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести