среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Норвешки олимпиец заврши зад решетки поради возење во пијана состојба

nortug-500

Последни вести

Норвежанецот Петер Нортуг, кој два пати беше олимписки шампион во нордиско скијање, е казнет со 50 дена затворска казна и 30.000 долари поради возење во пијана состојба.

Како што јавуваат норвешките медиуми, судот му ја одзема возачката дозвола на скијачот на пет години. Дваесетиосумгодишниот Нортуг признал дека возел во алкохолизирана состојба, откако удрил во заштитната ограда на автопатот во мај оваа година и ја прифатил казната која судот му ја изрече.

Тој нагласи дека жали поради овој случај, но истовремено изрази задоволство што ова негово неодговорно однесување не предизвикало голема штета.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести