вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Норвежанец заразен од ебола

ebola1

Поврзани вести

Организацијата „Лекари без граници“ во Норвешка соопшти денеска дека еден службеник на организацијата во Сиера Леоне е заразен со ебола.

Норвешкиот работник на „Лекари без граници“ е ставен вчера во карантин, откако добил температура, а анализите направени истиот ден покажале дека тој е заразен со вирусот ебола, наведе групата.

„Лекари без граници“ најавија дека заболениот ќе биде префрлен во Норвешка штом тоа ќе биде возможно, и оти ќе биде ставен во карантин во Осло.

И натаму се истражува како припадникот на „Лекари без граници“ е заразен, наведе организацијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести