четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Нов бомбашки напад во Ирак, настрадаа 17 лица

irak

Поврзани вести

Најмалку 17 лица настрадаа денеска во Ирак во двојниот бомбашки напад на просториите на една курдска партија и на зградата на безбедносните служби во градот Џалавла, северно од Багдад, соопшти полицијата.

Во нападот се ранети повеќе од 50 лица. За сега никој не ја презеде одговорноста за нападот. Автомобилот бомба експлодираше во близина на седиштето на Патриотската унија на Курдистан, партија на ирачкиот претседател Џалал Талабаниј. Подоцна еден бомбаш самоубиец ја активираше експлозивната направа во просториите на таа партија.

Џалавла се наоѓа на северот на Ирак кој Курдите сакаат да се спојат со својата автономна област, на што ирачките власти се противат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести