четврток, 29 јуни 2017  |  Вести денес: 0

Нов булевар oд Сопиште до Кисела Вода и Аеродром

Проектот за изградба на булеварот вклучува и изградба на кружен тек со дијаметар од 36 метри на сегашната последна автобуска постојка на линијата со број „24“.

kisela-voda-i-aerodrom-kje-gi-povrzat-chetiri-soobrakjajni-letni-640x356

Последни вести

Привршува изградбата на булеварот „Србија“, а со тоа населеното место Сопиште ќе се поврзе со населбите Припор, Кисела Вода и Аеродром. Ќе се овозможи побрзо, побезбедно и поефикасно движење. Новата сообраќајница, која е долга 860 метри, ќе има четири ленти и средишно зеленило, како и тротоари од двете страни на булеварот. Инвестицијата чини 100 милиони денари.

Кружниот тек ќе има две коловозни ленти со широчина од 4,75 метри, а ќе има и пешачки патеки. Работите на терен викендов ги проверија и владини претставници.

bul-srbija1-768x556

Се очекува дека изградбата на оваа нова сообраќајница значително ќе се намали сообраќајниот метеж во населбата Кисела Вода, а ќе се добие и пократка врска кон Аеродром.

Се очекува до август следната година да завршат градежните активности.

Најчитани вести