петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Нов хет – трик на “машината” Роналдо

ronaldo

Поврзани вести

Во последниот меч од седмото коло на Примера тимот на Реал Мадрид со 5:0 на домашен терен славеше против Атлетик Билбао и се искачи на четвртото место со 15 бодови. Повторно доминираше Кристијано Роналдо кој трет пат во последните четири меча запиша хет-трик.

Баскијците очајно го започнаа првенството, па така по седум меча се наоѓаат во зоната за испаѓање со само четири бодови.

Реал поведе уште во првиот напад кога Кристијано Роналдо ја казни очајната реакција на одбраната на гостите. Вториот гол беше дело на Карим Бензема, кој по корнерот на Лука Модриќ скокна највисоко и го совлада гостинскиот голман.

„Кралевите“ беа подобар тим и во второто полувреме, па лесно стигнаa до 3:0. Повторно проработе комбинацијата Бејл-Роналдо, а Португалецот го постигна вториот негов гол на овој меч. Реал продолжи да со ефикасната игра, а во 69-тата минута Роналдо со неговата прва асистенција во сезоната му овозможи на Карим Бензема уште еднаш да ја погоди противничката мрежа. Во 88-та минута по корнерот и шутот на Пепе, топката дојде до Роналдо кој го запиша својот хет-трик, трет во последните четири меча на Реал Мадрид.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести