петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Нов инцидент на Крим, проруски демонстранти влегоа во поморска база

Руските сили меѓу кои има и снајперисти се движат кон базата, а ултиматумот украинската војска да се повлече истече.

krim-4

Поврзани вести

Проруски демонстранти денеска упаднаа во украинската поморска база на западот на Крим. Неколку стотина невооружени демонстранти ја нападнале базата во Новофедоривко, која сега во потполност е под контрола на руските единици.

Во меѓувреме, руските сили ги опкружиле украинските трупи во Бебек кои добија наредба да бидат во „борбена подготвеност“.

Руските сили меѓу кои има и снајперисти се движат кон базата, а ултиматумот украинската војска да се повлече, истече.

Командантот во базата Бебек изјави дека и понатаму чека наредба од Киев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести