сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Нов напад во Франција: Напаѓачот извикувал „Алах акбар“

napadsosdhsdhsdhsdhnoz-10

Последни вести

Евреин од францускиот град Стразбург бил нападнат со нож од страна на напаѓач кој извикувал „Алах Акбер“.

62 годишната жртва е именувана само како господин Леви, а бил нападнат во близина на синагога и веднаш бил пренесен во болница.

Во текот на нападот, носел облека типична за неговата религија, а сторителот е уапсен на лице место.

После нападот, повредениот маж побарал помош во блискиот бар, а гостите во барот повикале итна помош.

Мендел Самама, рабин од Стразбург, изјави дека разговарал со Леви во болница и додаде дека неговата состојба е стабилна.

Најчитани вести