Балкан

Нов напад во Турција- убиени двајца војници, тројца ранети

Нов напад во Турција- убиени двајца војници, тројца ранети

Двајца турски војници биле убиени и тројца други ранети во напад, изведен од курдските бунтовници во југоисточниот турски округ Мардин, пренесоа американските медиуми.

Според информација на агенцијата Анадолија, рачно изработена екпслозивна направа била активирана при минување на оклопно воено возило низ градот Дерик.

Војската смета дека нападот го извеле борци на Курдската работничка партија (ПКК).

Турција е зафатена од бран насилство откако почна борби против ПКК и Исламска држава.