среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 0

Нов напад во Турција

turcija-turizam

Последни вести

Неколку полицајци се ранети кога возило натоварено со експлозив удрило во полициско возило во покраината Бингол на југоистокот на Турција, рекоа денеска безбедносни извори.
Безбедносните извори тврдат дека припадниците на забранетата Работничка партија на Курдистан (ПКК) извеле напад во 17:45 часот.

ПКК која се наоѓа на листата терористички организации во Турција, САД и ЕУ, воду вооружена кампања против силите на безбедноста на претежно курдскиот југоисток од 1984 година и се залага за курдска автономија

Најчитани вести