среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Нов обид да се уништи споменикот на Цар Душан

cardusanspomenik

Поврзани вести

Група од десетина граѓани денеска се собраа во близина на споменикот на цар Душан на Мостот на цивилизациите, со цел повторно да го оштетат споменикот, но единицата за брзо распоредување не им дозволи да се доближат.

Според очевидци, тие вееле албанско знаме, а еден од имал и чекан во рацете.

Споменик на Цар Душан беше оштетен минатиот петок, кога во текот на ноќта насилници го уништиле постаментот и скршиле желзото и крстот.
Демонстрантите за следниот петок најавија нов, голем протест кој ќе почне по попладневната молитва.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести