понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нов пехар за Пандев и Наполи

nov pehar pandev napoli

Поврзани вести

Финалниот натпревар од годинашното издание во Купот на Италија, дуелот помеѓу екипите на Наполи и Фиорентина, заврши со сигурен триумф на “азурите” од 3:1.

Иако ги одигра само последните 20 минути од натпреварот, поранешниот репрезентативец на Македонија, Горан Пандев од сега ќе може да се пофали дека по петти пат го има освоено победничкиот пехар кој е наменет за најдобриот тим во Купот на Италија.

Финалниот натпревар на “Олимпико” стартуваше со 45 минутно задоцнување поради големите нереди кои се случија во центарот на Рим, каде четири лица беа посериозно повредени, а еден фан се уште се бори за живот откако бил застрелан во градите.

Најголем удел во историскиот триумф има крилниот напаѓач на Наполи, Лоренцо Инсиње, кој постигна два погодока, а во судиското продолжение, прекрасен погодок постигна и белгискиот интернационалец Дриес Мертенс.
Единствениот погодок за Фиорентина беше дело на перуанскиот интернационалец Хуан Варгас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести