петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Нов расистички напад во Атина

tepackaslika

Поврзани вести

Нов расистички напад се случи во центарот на Атина. Група од десет до петнаесет расисти нападнале и претепале две лица, а три грчки политички партии го осудија настанот.

Ова е четврт инцидент од ваков вид последниов месец. Напаѓачите биле со црни блузи и со избричени глави. Жртвите биле жестоко  претепани, а на крајот и полеани со хлор и помија.

Последниот инцидент се случува во момент кога грчкиот Парламент се подготвува да гласа за антирасистички закон.

„Нападот со расистички мотиви наликува на активностите на Кју Клукс Клан. Нека оние кои одбиваат да гласаат за антирасистичкиот закон и со тоа да ги заштитат жртвите сега ги објаснат своите мотиви, се наведува во соопштението на ПАСОК.

По истиот повод, партијата СИРИЗА повика на неопходност од прифаќање на антирасистичкото законодавство во земјата.

И покрај сериозните слабости, предложениот антирасистички закон е можност Грција да се здобие со такво законодавство, смета опозицијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести