понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Нов руски конвој со хуманитарна помош за Доњецк и Луганск

ruski_konvoj

Последни вести

Нов руски конвој со хуманитарна помош денеска се упати кон источните украински области Доњецк и Луганск, соопшти руското Министерство за вонредни состојби, пренесе МИА.

Министерството, како што се наведува во соопштението испраќа помош на барање на лидерите на Доњецк и Луганск.

Во конвојот се наоѓаат лекови за медицинските установи и гориво за клучните служби, вклучувајќи ја и службата за брза помош и амбулантите, изјави заменик-директорот на Центарот за управување со кризи, Олег Воронов.

Конвојот е составен од 20 камиони и тие пренесувата вкупно сто тони помош.

Ова е шестти хуманитарен руски конвој за Доњецк и Луганск. Со петте претходни конвои, Русија испрати во овие две отцепени украински области 7.500 тони помош, која се состоеше од храна, лекови, електрични генератори, облека и флаширана вода.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести