четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 0

Нов самоубиствен напад во Авганистан, најмалку 14 жртви

Најмалку 14 лица загинаа во самоубиствен бомбашки напад во јужната авганистанска покраина Хелманд, соопшти денеска преставник на локалната полиција.

Поврзани вести

Според него, нападот се случил во градот Лашкар Гаг, а меѓу мртвите има десет полицајци и четворица цивили. Се стравува дека бројот на жртвите би можел да биде поголем.

Градот се наоѓа на удар на Талибанците, кои откако повеќе месеци минаа на периферијата на градот, во текот на утрото успеале да влезат во него.

Најчитани вести