среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нов силен земјотрес во Чиле

Првиот земјотрес се случи вчера и беше 8,3 степени според Рихтер

epa04151775 Fishermen salvage the remains of a boat which was destroyed overnight in the port of Iquique, Chile, 02 April 2014. Chilean President Michelle Bachelet arrived on 02 April in Iquique to review the damage after the 8.2-magnitude earthquake in northern Chile on 01 April. More than 900,000 residents fled Chile's coastal regions on 02 April, after the earthquake left at least six people dead.  EPA/Luis Hidalgo / POOL

epa04151775 Fishermen salvage the remains of a boat which was destroyed overnight in the port of Iquique, Chile, 02 April 2014. Chilean President Michelle Bachelet arrived on 02 April in Iquique to review the damage after the 8.2-magnitude earthquake in northern Chile on 01 April. More than 900,000 residents fled Chile's coastal regions on 02 April, after the earthquake left at least six people dead. EPA/Luis Hidalgo / POOL

Поврзани вести

Силен земјотрес денес повторно беше регистриран во Чиле.

Земјотресот бил со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала.

Првиот земјотрес се случи вчера и беше 8,3 степени според Рихтер.

Епицентарот беше 90 километри северозападно од пристанишниот град Валпараиса, а на длабочина од 8,7 километри.

Во вчерашниот земјотрес во северниот дел на државата загинаа десет луѓе, 20 се повредени а евакуирани се еден милион луѓе.

Цунами достигна до Јапонија по земјотресот во Чиле

cunami

Цунами го достигна денеска крајбрежјето на Јапонија, по силниот земјотрес во Чиле, јави ТАСС, повикувајќи се на јапонската метеоролошка служба.

Бран со височина од 70 см стигна до североисточното крајбрежје на Јапонија во реонот на градот Куџи.

Претходно бран со височина од 40 сантиметри го достигна северниот остров Хокаидо. Бранови беа регистрирани и крај бреговите на островот Хоншу, во префектурата Ивате и нивната височина достигна 30 сантиметри.

Мали бранови цунами имаше и во соседните префектури на Токио, Ибараки и Чиба.

Според синоптичарите, височината на цунамито може да достигне до еден метар.

Најчитани вести