среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Нов систем за подобро лекување на бубрежно болните

Во Македонија има околу 1.500 бубрежно болни кои одат на дијализа, а една третина од нив има потреба од трансплантација.

hemodijaliza

Поврзани вести

На Универзитетската клиника за нефрологија во Скопје денеска ќе биде пуштен во употреба новиот систем за реверзна осмоза со кој значително ќе се подобри квалитетот на лекување на болните со хемодијализа.

Во Македонија има околу 1.500 бубрежно болни кои одат на дијализа, а една третина од нив има потреба од трансплантација.

На настанот ќе присуствува директорот на Клиниката Александар Шиколе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести