вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 54

Нов скандал со лошо изведена смртна казна во САД

vakcina-va

Поврзани вести

САД ги тресе нов скандал со лошо изведена смртна казна. Педесет и петгодишниот Џозеф Вуд умирал цели два часа на погубувањето во Аризона.

Тој бил осуден за двојно убиство во 1989 – та година, кога ја убил својата девојка и нејзиниот татко.

Адвокатот побарал итен прекин на егзекуцијата, откако осуденикот почнал тешко да дише и да се гуши. Според него, тој губел здив повеќе од 600 пати пред да почине.

Ова е трет случај на неуспешно изведување на смртна казна, што наведува на фактот дека властите се уште немаат создадено проверена комбинација од хемикалии. Смесата во инјекцијата што ја користеа со години доаѓаше од европски производители, кои според новите закони, повеќе не смеат да ја извезуваат во Америка.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести