сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нов случај на малверзации со тендер во Македонски пошти

posta

Поврзани вести

Две лица вработени во Македонски пошти му овозможиле на сопственик на приватна фирма противправно да заработи 25 илјади евра.

Во 2012-тата година првопријавениот, вработен во службата за јавни набавки во Македонски пошти во договор со управителот на Аспект-Плус дал усмен налог за изготвување техничка спецификација идентична на обезбедената мостра за фотокопирна хартија, со што директно влијаел на Комисијата за јавни набавки при одлуката за избор на најповолен понудувач.

Управителот на фирмата Аспект- Плус која го добила тендерот, иако бил свесен дека испорачал хартија со послаб квалитет од тендерираната, на Македонски пошти им фактурирал хартија со висок квалитет, што никогаш не ја набавил од овластениот увозник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести