Македонија

Нов случај на жолтица во Скопје

Нов случај на жолтица во Скопје

Нови два случаи на жолтица регистрирани вчеравечер, а денеска уште еден новозаразен.

Тринаесет годишно девојче од Шуто Оризари заразено од жолтица е хоспитализирано на клиниката за инфективни болести.

Вкупниот број заразени е 76 од кои 17 се згрижени на Клиниката за инфективни болести во Скопје, а двајца се на лекување во градската општа болница 8 -ми септември.

Во Куманово последниве две недели се регистрирани три случаи на заразна жолтица. Сите три се девојчиња од 13 до 29 години, а едно од нив е хоспитализирано во кумановската болница.

Лекарите уште еднаш препорачуваат да се зголеми хигиената и да се изврши дезинфекција на училиштата и градинките.