петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Нов спор околу причините за смртта на Јасер Арафат

jaser-arafat

Поврзани вести

Продолжуваат споровите околу причината за смртта на поранешниот палестински лидер Јасер Арафат.

Швајцарските експерти, извршиле една од експертизите за причината за смртта на Арафат, се категорични дека тој најверојатно бил отруен со полониум. Вчера француски експерти ги оспорија заклучоците на швајцарските колеги и го објавија токму спротивното – дека причината за смртта не е труење.

Јасер Арафат почина во 2004 година во воената болница во Париз. Поради сомневањата за насилна смрт, минатата година неговото тело беше ексхумиранио. Два независни тимови од Швајцарија и Русија заклучија своевремено дека Арафат бил отруен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести