четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Нов терористички напад во Турција

iojijpo

Последни вести

Еден војник го загуби животот, а 25 се ранети во напад со автомобил-бомба врз база на полицијата во Дијарбекир во југоисточна Турција.

Државната агенција Анадолија информира дека нападот во градот Хани, во округот Дијарбекир, е дело на терористите поврзани со Курдската работничка партија (ПКК).

Настраданите од експлозијата со хеликоптери и возила на брзата помош биле префрлени во воената болница во Дијарбекир.

Приватната агенција Доган, исто така, информира за еден загинат, но според неа во нападот имало 27 ранети лица, а меѓу нив и цивили.

Оштетени биле и зградите во реонот на експлозијата, како и електроводите.

Најчитани вести