понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Нов Устав, приоритет на Ердоган

download (1)

Последни вести

Новоизбраниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган побара од својата владејачка партија во следната година да работи на силно парламентарно мнозинство за да се овозможи составување на нов Устав во земјата, пренесува Ројтерс.

Тој наговести дека нема да отстапи од амбицијата да ја претвори претседателската функција како дел од извршната власт.

„Наша цел би требало да биде да создадеме мнозинство во парламентот за да можеме без проблеми да го составиме новиот устав. Не верувам дека ќе се направат компромиси по ова прашање“, изјави Ердоган.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести