недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нов вирус: Имал црвенило на очите, следниот ден починал

crveni-oci-487x300

Поврзани вести

Редок вирус по 50 години повторно се појави во САД, а овој пат епидемијата толку е изразена што се појавила кај илјада деца.

Овој вирус предизвикува потешкотии во респираторниот систем и парализа.

Четиригодишниот Ели Волтер добил благ конјуктивитис , поради што мајка му одлучила да го задржи дома. Без грижа таа го заспала, а кога изутрината дошла во неговата соба, на свој ужас сфатила дека детето е мртво. Ели починал во сон, а конјуктивитисот бил симптом на заразата на респираторниот вирус кој коси низ САД.

Ентеровирусот EV-D68 по 50 години повторно се појавил и набрзо се проширил низ 43 американски држави. Прв смртен случај е десетгодишно девојче, а се испитува и поврзаноста на вирусот со 10 случаи на детска парализа во Колорадо. Се верува дека детската парализа е една од компликациите кај заразата со овој вирус.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести