понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Нов закон во Боливија, децата ќе можат да работат на 10 години

bolivija

Поврзани вести

Боливискиот конгрес усвои предлог закони според кои децата ќе можат да работат на 10 години, под услов тоа да не го нарушува нивното образование и така ќе му помагаат на семејството да преживее.

Со овој закон Боливија стана првата земја во светот која ќе им дозволи на децата да работата на таа возраст.

Законот е загрижувачки затоа што Боливија е потписничка на повелбата на ОН според која најниска старосна граница за работа на децата е на 14 години, пренесува АП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести