Свет

Нов зeмјотрес во Лос Анџелес

Нов зeмјотрес во Лос Анџелес

Уште еден зeмјотрес го потресе Лос Анџелес.

Според американскиот Геолошки завод. земјотрес со интензитет од 4,1 степени според Рихтеровата скала повторно е регистриран во поширокото подрачје на Лос Анџелес во Калифорнија.

Земјотрес се случи околу 14 часот и 30 минути по локално врема (21:30 по средноевропско време).

Епицентарот на земјотресот бил на 45 километри југоисточно од Лос Анџелес, на длабочина од 32 киломертри и бил почувствуван до Сан Диего, а на север до округот Вентура.

Земјотресот предизвикал само мала материјална штета.

Во Калифорнија и вчера е регистриран земјотрес со интензитет од 5,1 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот беше во близина на Ла Хебра, предградие на Лос Анџелес, на 1,9 километри длабочина.