сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нов Зеланд го менува знамето?

И покрај новот знаме Нов Зеланд останува да ја одржува силната врска со британската монархија

nov zeland zname

Поврзани вести

Премиерот на Нов Зеланд, Џон Ки, предложил одржување на референдум за промена на националното знаме.

„Моето мислење е изгледот на новозеландското знаме да ја симболизира колонијалната и пост-колонијалната ера, чие време помина. Предлагам да преземеме уште еден чекор во еволуцијата на модерниот Нов Зеланд, признавајќи ја својата независност преку ново знаме“, рекол Ки.

Премиерот навел дека таквиот потег не ја намалува врската со британската монархија. Но, сепак наведува дека за тоа прашање мора да се изјаснат граѓаните на референдум.

Сегашното знаме на Нов Зеланд се најде на удар на критики бидејќи во долниот лев агол се наоѓа знамето на Велика Британија како симбол на колонијалната сила, а на остатокот се четирите црвени ѕвезди на сина позадина кои претставуваат соѕвездие на Јужниот крст на Млечниот пат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести