петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Нов земјотрес го погоди Чиле

Потресот бил почувствуван и во главниот град Сантјаго. Засега нема информации за повредени и предизвикана материјална штета.

zemjotres1

Поврзани вести

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени по Рихтер го погоди денеска крајбрежјето на Чиле, соопшти американскиот Геофизички институт.

Потресот бил почувствуван и во главниот град Сантјаго. Засега нема информации за повредени и предизвикана материјална штета.

Епицентарот на потресот бил на 143 километри северозападно од пристанишниот град Валпараисо на длабочина од 34 километри.

Во средата Чиле беше погоден од земјотрес со интензитет од 8,3 степени при што загинаа 13 лица.

Најчитани вести