петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нов земјотрес го погоди Чиле

Чиле во четвртокот беше погоден од моќен земјотрес со интензитет од 8,4 степени во кој загинаа 12 лица, а близу милион беа евакуирани.

земјотрес

Последни вести

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен по Рихтер го погоди денеска Чиле, соопшти Геофизичкиот институт на САД, пренесува ТАСС.

Епицентарот на потресот бил во близина на централниот дел на чилеанското крајбрежје, во близина на Кокимбо, на длабочина од 23 километри.

Нема информации за жртви и материјална штета, ниту опасност од појава на цунами.

Чиле во четвртокот беше погоден од моќен земјотрес со интензитет од 8,4 степени во кој загинаа 12 лица, а близу милион беа евакуирани. Силен земјотрес во Чиле имаше и вчера.

Најчитани вести