Свет

Нов земјотрес на Исланд

Нов земјотрес на Исланд

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала е регистриран на Исланд.

Нема информации за евентуално повредени лица и причинета материјална штета.

Последните неколку денови на Исланд регистрирани се голем број земјотреси откако е зголемена активноста на вулканот Брадарбунга.