Свет

Нов земјотрес во централна Италија

Нов земјотрес во централна Италија

Послаб земјотрес, со интензитет од 4,7 степени по Рихтер ја погоди околината на гратчето Аматриче во централна Италија, како последица од тој пред два дена, којшто причини смрт на 241 лице во целиот тој регион, а 365 се повредени.

Италијанскиот национален геолошки институт пак, наведува дека интензитетот на последниот потрес била 4,8 степени.  Бил регистриран во 6:30 часот по локално време, а на него му претходеле десетици послаби потреси.

Овие два дена, по силниот земјотрес во средата, Институтот соопшти за вкупно 500 вторични потреси.