понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Нова афера ја тресе Хрватска: Државни функционери фалсификувале дипломи

Меѓу десетината плагијатори е и шефот на обезбедувањето на хрватскиот претседател, Иво Јосиповиќ

ivo josipovic

Поврзани вести

Нова афера ја потресе хрватската власта. Откриено е дека некои високи државни функционери ги фалсификувале дипломите. Меѓу нив е и шефот на обезбедувањето на претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ.

Комисијата на Високата полициска школа утврдила дека Сивио Топлак, шеф на обезбедувањето на Јосиповиќ, Милјан Бркиќ, главен секретар на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) и уште десетина нивните студенти ги плагирале своите дипломски работи, па нивните дипломи се поништени, јавува новинска агенција Хина, пренесува Нетпрес.

Јосиповиќ вчера изјави дека плагирањето дипломски труд е нешто сосема неприфатливо и дека Министерството за внатрешни работи ќе одлучи за судбината на шефот на неговото обезбедување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести