Свет

Нова акција на холандската полиција во Ротердам заради сомненија за тероризам

Нова акција на холандската полиција во Ротердам заради сомненија за тероризам
Holland Police officers at the entrance to Bay Pointe Apartments on East 16th St. in Holland. A 23 year old woman was reported shot and killed in an apartment. Police are searching for the suspect. Press Photo/Mark Copier

Холандската полиција изминатата ноќ спроведе нова операција во Ротердам, градот во кој во неделата беа уапсени четворица осомничени лица за подготовка на атентат во Франција, јави БТА.

„Нема нови приведени лица“, информира денеска холандското обвинителство, цитирано од француските медиуми.

Во „претресот во Ротердам (. . .) не откривме експлозиви, ниту оружје“, посочи обвинителството на Твитер.

Според холандските медиуми, специјални полициски единици претресувале зграда, откако претходно ги евакуирале луѓето од соседните куќи, а во близина биле распоредени деминери, подготвени за дејствување при евентуална потреба.

Во неделата во Ротердам беше уапсен Анис Б., француски државјанин за кого се тврди дека при својот престој во Сирија добил наредба од Исламска држава да изврши атентат во Франција заедно со терорист, кој минатата година бил приведен на француска територија. Во неделната операција беа уапсени и тројца Алжирци.