петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Нова бура голема закана за Велика Британија

„Монструозна бура“ вистинска закана за Велика Британија

nevreme silni branovi

Поврзани вести

Велика Британија се подготвува за нова атланска бура, кој ќе биде проследена со удари на ветрот со брзина до околу 130 километри на час.

Метеоролошките служби најавуваат доаѓање на „монструозна бура“, која ќе предизвика бранови високи до десет метри.

Метеоролозите објавиле предупредување за лошите временски услови за јужниот дел на Англија и Велс, најавувајќи ги силните бранови и поројните дождови.

Се очекува лошите временски услови да продолжат и во следните денови, проследени со пороен дожд и силен ветер.

Во Велика Британија во текот на изминатите два месеци наврна најголема количина на дожд во изминатите 100 години. Дождот ширум Велика Британија без прекин паѓал 21 ден.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести